Jakov Džaja: Đakovčani su sami sebe pobijedili; Silosu novi poraz, kuglačice se provukle u Virovitici!

PRVA B HRVATSKA KUGLAČKA LIGA SJEVER

FORTUNA – MEDVEŠČAK 1958 3:5 (3470:3477)

Kao novinar dugo već pratim đakovačko kuglanje, ali dosada nisam još vidio ovako uzbudljivu i napetu utakmicu kakvu su đakovačkoj publici priredili kuglači Fortune i Medveščaka 1958. gosti su u Đakovo došli potpuno opušteni jer su već davno osigurali prvo mjesto i povratak u prvu ligu, ali jednostavno nisu htjeli izgubiti. Bilo je žutih kartona, reakcija trenera, igrača, suci Liović i     imali su pune ruke posla, ali sve je to bilo u žaru borbe za svaki čunj, set i bod. Odlično kuglanje i jedne i druge momčadi popratila je i odlična atmosfera koju donosimo u kratkom video zapisu.

Jakov Džaja:“Đakovčani su sami sebe pobijedili!

Kuglači Fortune cijeli su se tjedan pripremali za vodeću momčad lige, a razmišljanja su išla u smjeru da protiv „medvjeda“ treba srušiti preko 3400 čunjeva ukoliko želite pobijediti. To su kuglači Fortune i učinili, ali nažalost, bodovi su ipak otišli u Zagreb.

Kuglači Fortune i Medveščaka 1958

Najbolje je tijek utakmice prokomentirao pomoćni trener Medveščaka 1958 Jakov Džaja: „Danas smo naišli na izuzetno raspoloženoga domaćina koji je bio jako blizu pobjede. Na kraju, sami su sebe pobijedili jer su u zadnjem paru propustili četrdesetak čunjeva prednosti. Mi se već treću utakmicu izvlačimo na iskustvo jer nam u posljednjem par igraju dva najjača igrača: Bojan Vlakevski i Dimitar Dimitrovski. Na našu, sreću, iskoristili su slabost domaćega igrača Vinka Raspudića koji je odlično igrao u prva dva seta, ali je u završnici pao i dao nama priliku da preokrenemo susret u svoju korist. Moram priznati da sam u jednom trenutku već vidio naš poraz, ali sreća nas je „pomazila“ da smo i dalje ostali neporaženi. Đakovčanima čestitam na odličnoj igri jer ovo je bio meč na prvoligaškoj razini“.

Kapetan Fortune Ivan Živković poraz je objasnio kolektivnom „krivnjom: „Medveščak 1958 je prvoligaška momčad koja dosada nije doživjela niti jedan poraz. Činjenica da protiv vodeće momčadi lige svi žele pobijediti i pokazati i više nego što momčad vrijedi. Mi smo srušili 3470čunjeva, i to nam nije bilo dovoljno. Treba čestitali protivniku koji je baš za to malo bio bolji. Mogli bismo svi uperiti pogled u Vinka Raspudića koji je imao ključ pobjede u svojim rukama, ali i da smo nas petorica ostalih srušila po dva čunja više, sigurno bi pobijedili.  Tako je to u kuglanju, odlučuju nijanse, a ovaj puta one su bile na strani gostiju. U porazu mogu biti zadovoljan time što smo pokazali da možemo igrati i s najboljim momčadima lige. Treba igrati dalje, prvenstvo se nastavlja, a mi moramo voditi računa da nam je prioritet osigurati status prvoligaša. Glavu gore, sutra je novi dan, zaključio je Ivan Živković.

Fortunino otvaranje kao iz snova!

A sada malo o utakmici. Fortune je meč otvorila kao iz snova. Budimir Dragojević i Ivan Živković upisali su pojedinačne bodove i time najavili neizvjestan meč do samoga kraja. Dragojević je srušio 593, a Živković 583 čunja čime su Fortuni priskrbili višak od 25 čunjeva.

Odličnu domaću igru nastavio je u drugom paru Igor Jukić koji je Dinka Džepinu-Bajića „strpao u džep“. Naime, Jukić je srušio odličnih 616 čunjeva čime je svoga protivnika ostavio s minusom od 39 čunjeva. Zoran Ljubić također je odigrao prva dva seta odlično te je poveo u setovima 1,5:0,5. I kada se činilo da bi i on mogao do pojedinačnoga boda, Adrian Belar podigao je svoju igru te u sljedeća dva seta osigurao prvi bod „medvjedima“.

Vlakevski i Dimitrovski preokrenuli rezultat!

Zagrepčani su za zadnji par ostavili svoja dva nominalno najjača igrača: Bojana Vlakevskoga i Dimitra Dimitrovskoga, inače i dva vodeća igrača lige u pojedinačno konkurenciji. Vlakevskom se suprotstavio Zlatko Erceg koji je propustio priliku u prvome setu kojega je izgubio za samo dva čunja (140:142). i u drugom setu bilo je izjednačeno, ali je Vlakevski u sljedeća dva seta pokazao zašto je prvi igrač lige. U trećem setu srušio je 177, au četvrtom 161 čunj. To je bilo dovoljno za 627 čunjeva. Ali, i Zlatko Erceg odigrao je odličnu partiju sa srušenih 598 čunjeva, što je drugi đakovački rezultat, poslije Igora Jukića.

Posljednji đakovački igrač Vinko Raspudić u prva je dva seta bacao ako u transu držeći priključak protiv Dimitrovskoga. U tim trenucima, Đakovčani su čvrsto držali barem jedan bod, a na vidiku je bila i pobjeda 5:3. Međutim, meč se prelomio u 29 hicu trećega seta kada je Raspudić promašio jedan čunj koji je đakovačkom kuglaču mogao donijeti vodstvo 2:1 u setovima.

Međutim, u posljednjem setu, nervoza je učinila svoje. Raspudić je srušio samo 112 čunjeva, a Dimitrovski 137 što je bilo dovoljno za pobjedu. Dakle, Medveščak je u Đakovu slavio sa samo sedam čunjeva prednosti.

Fortuna nakon ovoga kola zauzima osmo mjesto s 11 bodova, a u sljedećem 16.kolu očekuje ih gostovanje kod Sirele.

POJEDINAČNI REZULTATI:

Budimir Dragojević – Miloš Milojević   1:0 (593:575)

Ivan Živković – Darko Mađar       1:0 (583:576)

Zoran Ljubić – Adrian Belar          0:1 (537:554)

Igor Jukić – Dinko Džepina-Bajić    1:0 (616:577)

Zlatko Erceg – Bojan Vlakevski   0:1 (598:627)

Vinko Raspudić – Dimitar Dimitrovski   0:1 (543:568)

BELIŠĆE – SILOS 6:2 (3265:3136)

Kuglači Silosa nalaze se u nezavidnoj situaciji jer su na posljednjem mjestu. Nažalost, i nakon gostovanja u Belišću đakovački kuglači i ovaj tjedan provesti na začelju. Protiv Belišća kuglači Silosa krenuli su jako dobro. U prvom paru Zlatko Fajdetić osvojio je prvi bod, a isto to ponovio je u drugom paru Denis Leko-Mlivić. Nakon prva dva para rezultat je bio 2:2. I tada je Silos potonuo. U trećem paru Belišćani su odigrali odlično i bilo je jasno da će bodovi ostati u Belišću. Igor Koričić srušio je 596 čunjeva u odnosu na Dumančićevih 511 dok je Ivan Bartulović s 566 čunjeva bio bolji od Grana Parača.

I to je bilo dovoljno za belišansku pobjedu 6:2.

Silos se nakon 11 kola nalazi na posljednjem mjestu sa šest bodova, u sljedećem 12. kolu očekuje ih domaća utakmica protiv Monte-Monta.

Ivica Vicić – Dubravko Glavaš     1:0 (539:530)

Veselko Petrović – Zlatko Fajdetić   0:1 (489:549)

Ljubomir Takalić – Denis Leko-Mlivić    0:1 (519:533)

Igor Matić – Ivan Funarić     1:0 (556:469)

Igor Koričić – Tomislav Dumančić    1:0 (596:511)

Ivan Bartulović – Goran Parač    1:0 (566:544)

SLOBODA TVIN – ĐAKOVO  3:5 (2763:2848)

Kuglačice Đakova odigrale su jedan doista neuobičajan meč. Poznato je da kuglana u Virovitici ne nudi baš prevelike rezultate, ali da pobjednice meča ukupno sruše 2848 čunjeva, to se rijetko događa.

Meč nije dobro počeo za igračice Nedjeljka Ćorića Hitrija. Dvije iskusne igračice Ivana Prugović i Julija Horvat poražene su tako da se otvorila mogućnost prvoga đakovačkoga poraza. Ako tome dodamo i poraz Nikoline Kuić, situacija je bila još dramatičnija. Malo svjetla za đakovačku ekipu donio je susret Gordane Kožnjak i Pauline Kopecki. Doduše, obje su igračice zamijenjene, ali niti zamjene nisu bile baš puno raspoloženije. Virovitičanke su srušile samo385, a Đakovčanke 440 čunjeva. „Poklonjenom konju se ne gleda u zube“ narodna je izreka koja je Đakovčankama donijela prvi pojedinačni bod.

U posljednjem paru iskusna Nada Kulaš i Dalija Perković preokrenule su stanje na stazama. Pobjedama su sustigle Virovitičanke u čunjevima što im je bilo dovoljno i za ukupnu pobjedu.

POJEDINAČNI REZULTTI:

Marija Mađarević – Ivana Prugović  1:0 (526:496)

Anđelka Ćorić – Julija Horvat      1:0 (484:482)

Jasna Mališ – Nikolina Kuić          1:0 (459:464)

Gordana Kožnjak – Paulina Kopecki    0:1 (385:440)

Tanja Martinović – Nada Kulaš    0:1 (403:457)

Renata Brkan – Dalija Perković  0:1 (506:509)

Gordana Domjanić  304 Blaženka Drenjančević  213

1.ĐAKOVO                      9          9          0          0      54,5:17,5      18

2.OBRTNIK NG             10        6          1          3         50:30          13

3.OBRTNIK SB              11        4          1          6          38:50           9

1. SLOBODA-TVIN 10 3         0          7                 34,5:45,5     6

1. PITOMAČA           10 2          0          8               23:57            4