Mjesec istine, povijesna utakmica i radijski megaherci

Piše: Mario Kladarić

Kao po nekom pravilu, mjesec lipanj, oduvijek je bio mjesec istine za đakovačke nogometaše. Moram priznati kako sam sa nestrpljenjem iščekivao rezultat utakmice Đakovo Croatije i Bjelovara. Na žalost ovaj put dobrih vijesti na portalu Đakovo-sport nije bilo. Šteta. Izgubili smo dragocjene bodove kod kuće, doveli se u težak položaj i sada ponovo plešemo po rubu ponora. Iskreno se nadam da će u sljedećem kolu biti dovoljno žara, snage, volje i htijenja te da će se momci Đakovo Croatije iz Oriovca vratiti pjevajući kući. Od srca im to želim!

Skrolajući po portalu na putu za zagorske brege, preciznije za Bedekovčinu, krateći vrijeme, a pomalo i odmarajući od rekreativne Panonske utrke u Osijeku koju sam sa zadovoljstvom dan prije istrčao s kolegicama iz tima Fit&Strong, gdje smo, da ne zaboravim reći, usput bodrili i naše sugrađane vatrogasce na jubilarnom 10. Vatrogasnom ceneru koji su ponovo bili uspješni i kao ekipa osvojili prvo i drugo mjesto, jednim uhom slušao sam radijske vijesti i tako saznao sve o raspletu Prve HNL. Dinamo je osvojio novi naslov prvaka, a Jadranski derbi pripao je Rijeci koja je na Rujevici bila uspješnija od Hajduka.

U nedjeljnjem putničkom polusnu, dok su se nizali kilometri autoceste, prisjetio sam se nekoć popularnih radijskih prijenosa. Misli su me odnijele do jednog povijesnog, koji se dogodio u lipnju 1977. godine. Tadašnji đakovački zonaš “Jedinstvo” u svom prvom nastupu u kvalifikacijama za ulazak u Hrvatsku ligu – Sjever doživio je uvjerljiv poraz u Požegi od tamošnje “Slavonije”. Zbog velikoga interesa za taj susret, s brojnim navijačima, predvođenih legendarnim Perekom, put Požege krenula je na taj susret i sportsko-glazbena redakcija Radio Đakova s posuđenom “Nagrom” od kolega s Radio Osijeka i po prvi puta u eteru izravno je prenosila jednu nogometnu utakmicu u svom eteru. Kako sam tada kao klinac bio zaljubljen u nogomet, a sve zahvaljujući pokojnom ocu koji je bio jedan od reportera i ja sam krenuo na taj put, u srce Zlatne doline u bijelom fići, u kojem smo vjerojatno slušali pjesme Duška Lokina i ostalih popularnih zabavnjaka i tako na neki način i sam postao sudionik tog tada velikog sportskog događaja.

Utakmica u Požegi nije bila osobito lijepa, vjerojatno zbog velikog uloga za obje momčadi. Igralo se zatvoreno, pokušavo se ishoditi što povoljniji rezultat za uzvrat. No, nije išlo po planu. Požežani su poveli nakon prestrogo dosuđenog jedanaesterca, a do kraja prvoga poluvremena imali su prednost od dva zgoditka. U nastavku susreta Josip Kovačić je, nakon sjajnog solo-prodora, smanjio na 1:2, ali sreća je kratko trajala jer u 60. minuti nakon pogreške Gašpića domaćini su povećali na 3:1, a samo dvije minute kasnije i na 4:1. Tadašnji trener Miroslav Petrović bio je primoran uvesti “svježu krv” u đakovačke redove pa je napravio dvije izmjene. U igru je uveo Gavrana i Kovačića koji je u 75. minuti utakmice smanjio rezultat na 4:2. Pred sam kraj utakmice, stadionom se prolomio veliki uzdah brojnih vjernih navijača “Jedinstva” koji je izazvao oštar udarac Lucijanića u 87. minuti na čiju je odbijenu loptu u punom trku natrčao Josip Kovačić i uputio udarac glavom, no na žalost ravno u golmana “Slavonije”. Eh, da je ta ušla!

Nakon poraza u Požegi u uzvratnoj odlučujućoj utakmici očekivalo se čudo u Đakovu. Čudo koje se nakon odigranih 90 đakovačkih minuta nije dogodilo. Na zelenom travnjaku “Jedinstva”, pred okupljenih 5000 navijača, od čega je oko 1000 bilo iz Požege, utakmica je završila rezultatom 0:0. Ne treba ni spominjati kolika je bila radost igrača i navijača “Slavonije”. Prolaz u viši rang bio je čist kao suza.

Takav je sport. Osobito nogomet. Donosi radost i tugu pa i ovakva sjećanja na utakmice koje se pamte. Na kraju uvijek treba čestitati boljima. Tako je bilo jučer, tako je danas, a tako će biti i u budućnosti. Na kraju ove sezone, nadam se drugačijoj priči. Nadam se pozitivnom zaključku sezone i da će nam doći bolje, sretnije i uspješnije đakovačko nogometno sutra.